Charakteristika plemena Basenji

Basenji je pes primeranej veľkosti - menší, stredný vzrast. Nešteká, ale nie je nemý. Ovláda celú škálu zvukových prejavov. Niektoré zvuky sú práve u tejto rasy priamo jedinečné až unikátne, ako napr.  jódlovanie.

Je nenáročný na údržbu, vôbec nezapácha typickým pachom psov, ani keď je jeho srsť mokrá. Skoro vôbec nepĺzne a o svoj zovňajšok sa dôkladne stará podobne ako mačka. Dožíva sa priemerne 14 rokov a netrpí zdravotnými problémami. Veľmi dobre sa znáša s ľuďmi,  je veľmi priateľský a spoločenský, a tak isto sa väčšinou dobre správa k zvieracím členom domácnosti. Samozrejme je dôležité, začať so socializáciou a výchovou mladého psíka čo najskôr. Výcvik musí chápať ako príjemnú hru a zábavu a potom za chutnú odmenu urobí čokoľvek.

Basenji v skoku

Basenji miluje pohyb. Je vhodný na šport, kde môže uplatniť svoje vynikajúce bežecké schopnosti a lovecký pud, podobne ako chrty. Ale tak ako pohyb a dlhé prechádzky, zbožňuje aj vylihovanie na slnku alebo gauči. Vyhľadáva najteplejšie miesta v dome a dokáže hodiny pozorovať okolie z okna. Neznáša vlhko a dážď, ale  zimu toleruje, ba priam miluje šantenie v čerstvo napadanom snehu.