Good-bye, My Lady Good-bye, My Lady

Dráma, USA, 1956, 94 min
Réžia: William A. Wellman
Kamera: William H. Clothier
Hrajú: Walter Brennan, Brandon De Wilde, Sidney Poitier, Louise Beavers

Chlapec sa učí, čo to znamená dospieť a byť mužom, keď sa spriatelí a trénuje zatúlaného basenji, a následne sa ho musí vzdať a vrátiť právoplatnému majiteľovi.

Pre film vybrali sučku My Lady of the Congo, šesťmesačné šteňa basenji majiteľky Veroniky Tudor-Williams z Anglicka. My Lady dopravili letecky do Hollywoodu. Neskôr ju nasledovali štyri mladé psy ako náhradníci. Medzi nimi bol aj jej malý brat My Lord of the Congo a Flageolet of the Congo, neskorší držiteľ titulu International Champion. Mimo filmovania My Lady väčšinu času strávila s 13-ročným DeWilde-om, vďaka čomu si vybudovali skutočný vzťah. Návštevníci kina vidiaci chlapca a psa vo filme nevedeli, že na základe zmluvy sa po ukočení nakrúcania stala My Lady osobným majetkom  a nerozlučným miláčikom Brandona deWilde-a. The Daily Telegraph označil film, ako jeden z desatich najlepších filmov roka 1956. 

Vzácne plemeno bolo dovtedy neznáme pre väčšinu američanov. Ovplyvnení príbehom, románom alebo filmom, zatúžili v tom momente stať sa majiteľmi  basenji.

Get Adobe Flash player

Dej filmu

Mladý osirotený chlapec Skeeter (Brandon deWilde) vyrastal v polorozpadnutej chalúpke s jeho chudobným a bezzubým strýkom Jesse (Walter Brennan). Jednej noci prerušil ticho tajomný hluk. Neskôr zistili, že hluk spôsobilo zvláštne plemeno psa ( My Lady of the Congo), ktoré nepoznali. namiesto štekania pes jódloval alebo sa akoby smial. Zviera malo bystré zmysly a rozhodli sa ho trénovať pre lov vtákov. Keď sa zjavil jeho právoplatný majiteľ (William Hopper), chcel ho kvôli výnimočnosti plemena späť. Skeeter bol v tom momente nútený "dospieť" a vzdať sa My Lady. Za peniaze z odmeny bol schopný kúpiť strýkovi umelé zuby, ktoré toľko potreboval, a sebe loveckú pušku. Neustále však smútiaci, že My Lady s ním už nie je :( ...

Brandon DeWilde a basenji My Lady

Brandon DeWilde a basenji My Lady